Makaleler

Ailelerin kabusu : Çocuklarda Gece Terörü

Ailelerin kabusu : Çocuklarda Gece Terörü

Gece terörü bir uyku sorunudur. 3 – 12 yaş arasında görülmekte, 3,5 yaşında pik yapmaktadır. Çocukların % 1 – 6’ sında görülmektedir.

Gece terörü ile kabuslar farklı durumlardır. Gece terörü, çocuğunuzun uykuya dalışından 90 dakika sonraya denk gelmektedir. Kabuslarla olan farklılığı buradan da anlaşılabilir. Kabuslar, uykunun ilk evresinde görülürken, gece terörü daha çok derin uyku döneminde görülmektedir. Çocuklar kabuslarını hatırlayıp, anlatabilirken, gece teröründen çığlıklar atarak uyanan çocuk, neden korktuğunu bile bilmediğinden sakinleştirilmesi de çok zor olmaktadır.

Ağlama, çığlık epizodlarına çarpıntı, hızlı nefes alma, terleme gibi belirtiler de eklenebilir.

Gece terörünün nedenlerinden biri şunlar olabilir:

    Yüksek ateş
    Uykusuzluk
    Anestezi
    İlaçlar
    Travmalar
    Stres

Bazı terörler 1 – 2 dakika sürebilirken, 30 dakikaya kadar da devam edebilir. Nöbetler sırasında çocuğunuz zarar görebileceğinden yatağı ya da odasını güvenli haline getirmeniz faydalı olacaktır.

Gece terörünün ne yazık ki belirgin bir tedavisi bulunmamaktadır. Düzenli bir uyku düzeni oluşturmanın olumlu etkisi olmaktadır. Çocuk uyuduktan ne kadar süre sonra ortaya çıktığını belirleyerek, 15 dakika once çocuğu uyandırıp, uyanık tutmaya çalışmak, bu duruma bir hafta kadar devam etmek etkili bir yöntemdir. Devam ettiğinde doktorunuza başvurarak altta yatan nedenler araştırılmalıdır.

  • PAYLAŞ :