Makaleler

Aşılar

Aşılar

Bebeğinizin doğumuyla birlikte tanışacağı aşılar onun sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Aşılama sayesinde bebeğiniz pek çok hastalıktan korunacak, yaşama sağlıklı bir başlangıç yapacaktır.

Herhangi bir aşının koruyucu etki gösterebilmesi için uygun yaşlarda ve uygun aralıklarda yapılması şarttır. Aşıların çocuklara hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yapılması gerekmektedir. Geniş araştırmalar sonucunda belirlenen “Aşı Takvimi”ne uyulması, en yüksek düzeyde koruma sağlanması açısından çok önemlidir.

 

 

BCG Verem aşısı
DBT Difteri, Boğmaca, Tetanoz
Polio Çocuk Felci
HIB Haemophilus ınfluenza tip-b -menenjit aşısı
MMR Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı
Varisella Su Çiçeği

 Hepatit B ve aşısı  :

Tanım Virüslerin neden olduğu bir karaciğer hastalığıdır.
Belirtiler Yorgunluk, iştah kaybı, kas veya eklem ağrıları, sarı cilt.
Komplikasyonlar Karaciğerde hasar, karaciğer kanseri veya ölüm.
Bulaşma Hastalık taşıyan bir insanın kanı veya vücut sıvıları ile temas sonucunda bulaşır.
Kim aşı olmalıdır? Doğumda bebekler 1 doz ve takip eden 6 ayda 2 doz daha, aynı zamanda yüksek risk taşıyan yetişkinler (sağlık hizmetleri sektöründe çalışanlar, enjeksiyon yoluyla uyuşturucu kullananlar, birden fazla seks partneri olanlar veya partnerinde Hepatit B bulunanlar, kronik karaciğer rahatsızlığı da dahil olmak üzere belli birtakım sağlık problemleri olanlar ve homoseksüeller).

 

Difteri ve aşısı : 

Tanım Bakterilerin neden olduğu bir solunum hastalığıdır.
Belirtiler Boğaz ağrısı ve ateş; ağır vakalarda boyunda şişlik olabilir.
Komplikasyonlar Nefes almakta güçlük, kalp yetmezliği, felç ve bazen ölüm.
Bulaşma Öksürük ve hapşırık yoluyla ve nadir olarak da hastalık yapıcı bakterinin neden olduğu cilt bozuklukları olan kişilerle fiziksel temas yoluyla yayılır.
Kim aşı olmalıdır? 6 haftalıktan 7 yaşa kadar çocuklar 5 doz DTaB (DTvB) aşısı (difteri, tetanos ve boğmaca için), 11 ve 12 yaşları arasında ve bundan sonraki her 10 yılda bir ise TD (tetanos ve difteri için) güçlendirici aşı olmalıdırlar.

 

 

Boğmaca ve aşısı:  

Tanım Bakterilerin neden olduğu bir solunum sistemi hastalığıdır.
Belirtiler Soğuk algınlığı belirtilerini takip eden ağır öksürük spazmları, hararetli bir öksürük sesi ve kusma.
Komplikasyonlar Zatürree; birçok nedenlere bağlı olarak gelişen anormal beyin uyarımları sebebiyle, adalelerin istemsiz, irade dışı kasılmaları, beyinde hasar, solunum yetmezliği ve bazen ölüm.
Bulaşma Öksürük ve hapşırık yoluyla yayılır, ergenlik çağında olan gençler ve yetişkinler; çocuklar için enfeksiyon kaynağıdırlar.
Kim aşı olmalıdır? 6 haftalıktan 7 yaşa kadar her çocuğun 5 doz DTaB aşısı (DTvB) (difteri, tetanos ve boğmaca için) olması gerekir.

 

Tetanoz ve aşısı : 

Tanım Gübre ve toprak içinde yaşayan bir tür bakterinin neden olduğu beyin ve sinirleri etkileyen bir hastalıktır.
Belirtiler Boyun tutulması, yutma problemi ve kas spazmları.
Komplikasyonlar Kişinin ağzını açıp kapamasını veya yutmasını engelleyen veya kemik kırılmalarına yol açabilecek kas spazmları; özellikle 60 yaş üzeri insanlarda görülenler de dahil olmak üzere, vakaların %11’ inde ölüm olabilir.
Bulaşma Bakteri, kesikler ve yaralar yoluyla vücuda girer; tetanos, kişiden kişiye geçemez.
Kim aşı olmalıdır? 6 haftalıktan 7 yaşa kadar her çocuğun 5 doz DTvB aşısı (DTaP) (difteri, tetanos ve boğmaca için) olması gerekir. Son 5 yılda aşılanmamış ve bebek planlayan anne adayları, 11 – 12 yaşları arasında ve bundan sonraki her 10 yılda bir çocuklar TD (tetanos ve difteri için) güçlendirici aşı olmalıdırlar.

 

Çocuk felci ve aşısı : 

Tanım Sinir sitemini etkileyen, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır.
Belirtiler Çocuk felci enfeksiyonu taşıyan pek çok insanda belirtiler görülmez fakat hastalığı diğer insanlara bulaştırabilirler. Hastalığın mevcut olduğu yerlerde belirtiler soğuk algınlığı belirtileri, bulantı, kusma veya ishal, bacaklarda, boyunda veya sırtta sertlik veya felç olarak görülebilir.
Komplikasyonlar Felç bazen kalıcı olabilir, bazen de ölümle sonuçlanabilir.
Bulaşma Kişiden kişiye temas ile yayılır (temel olarak dışkı yolu ile).
Kim aşı olmalıdır? 2 – 18 ay arası tüm çocukların çocuk felci aşısı olması gerekir. Aynı zamanda, 4 ve 6 yaşları arasında tekrar güçlendirici bir aşı olmaları gerekmektedir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler, çocuk felcinin yaygın olduğu bölgelere seyahat etmedikçe genellikle aşıya ihtiyaç duymazlar.

 

H.Influenza B  ( Menenjite neden olan bakteri ) ve aşısı : 

Tanım Özellikle bebeklerde görülen; esasen solunum sistemini etkileyen, bakterilerin neden olduğu ağır geçirilebilen bir hastalıktır.
Belirtiler Cilt ve boğaz enfeksiyonları.
Komplikasyonlar Menenjit, zatürree, kireçlenme ve ölüm.
Bulaşma Hastalık bulaşmış birinin öksürüğü ve hapşırığı sonucu ortama yayılan zerrecikler yoluyla bulaşır.
Kim aşı olmalıdır? 6 haftalıktan 5 yaşa kadar tüm çocuklar 3 veya 4 doz Hib aşısına ihtiyaç duyarlar, yetişkinler ve 5 yaş üstü çocuklar eğer belli birtakım sağlık sorunları (orak hücreli anemi veya HIV gibi) yok ise veya kanser ilaçları ile tedavi edilmiyor iseler, aşıya ihtiyaç duymazlar.

 

 

Kızamık ve aşısı :  

Tanım Virüslerin neden olduğu solunumla ilgili bir hastalıktır.
Belirtiler Döküntü ve lekeler, ateş ve soğuk algınlığı belirtileri.
Komplikasyonlar Kulak enfeksiyonları, zatürree, nöbet, akli retardasyona ve sağırlığa yol açabilen beyin iltihabı ve nadir de olsa ölüm.
Bulaşma Hastalık bulaşmış birisinin öksürüğü ve hapşırığı yoluyla bulaşır.
Kim aşı olmalıdır? 1 yaş ve üzeri tüm çocuklar 2 doz KKK aşısı (kızamık, kızamıkçık ve kabakulak) olmalıdırlar. Bebek planlayan, aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş anne adayları, aynı zamanda, hastalığı henüz geçirmemiş veya aşı olmamış yetişkinlerin de aşı olması gerekebilir

 

Kızamıkçık ve aşısı : 

Tanım Virüslerin neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır. Belirtiler Ateş, yüz ve boyun üzerinde döküntü Komplikasyonlar Hamileliğin erken dönemlerinde kızamık geçiren bayanlar yüksek oranda düşük yapma veya bebeğin özürlü doğma riski ile karşı karşıyadırlar. Bulaşma Öksürük ve hapşırık yoluyla bulaşır. Kim aşı olmalıdır? 12 aylık ve daha ileri yaştaki çocuklar 2 doz KKK aşısı (kızamık, kızamıkçık ve kabakulak) olmalıdırlar. Bebek planlayan, aşılanmamış ve hastalığı geçirmemiş anne adayları, aynı zamanda, hastalığı henüz geçirmemiş veya aşı olmamış yetişkinlerin de aşı olması gerekebilir.

  • PAYLAŞ :