Makaleler

BEBEĞİNİZ 2 YAŞINA GELDİĞİNDE NELER YAPABİLİR

BEBEĞİNİZ 2 YAŞINA GELDİĞİNDE NELER YAPABİLİR

1 – 2 yaş arasındaki arasındaki çocukluk dönemi her gün yeni bir macera içerir. Merakla ilk kelimelerin , ilk adımların bu dönemde gerçekleşmesi beklenir. Bebeğiniz 2 yaşından sonra neler yapabilir ?

İlk Adımları :

2 yaşın erken döneminde  ortalama 14 aylıkken ( 9 ay – 17 ay ) bebeğiniz yardımsız yürümeyi başarabilir. Artık onu kimse durduramaz !

Koşma :

İlk adımlarını atmasından yaklaşık 6 ay sonra koşmaya başlayacaktır, yetişmeye çalışın :)) . Büyük bir merakla evdeki heryeri keşfetmeye çalışacaktır.

Tırmanma :

Merdivenler, mobilyalar aşarak dolaşmaya başlaması her an başlayabilir. Gözünüz üzerinde olsun, güven içerisinde inceleme yapsın..

Topa Vurma :

Topa ilk kez vurma büyük bir gelişmedir. Koordinasyon gerektiren bir beceridir. Çocuğunuz birkez topun zıpladığını farkettiğinde diğer oyuncaklarının zıplayıp zıplamadığını da merak edecektir.

İlk Çizgiler, İlk Kaşık Tutmalar  :

2 yaşından sonra ellerindeki ince motor kasları da gelişmeye başlar. Bu yetenek büyük yuvarlak kalemlerle yazmasına  ve kaşıkla yemek yemesine yardımcı olur.

Gerçek – Hayal Ayırımı :

Çocuğunuzun hayal dünyası da gelişmeye başladığından 18 – 24 ay arasında ayıcığına gerçek dünyadaki yemek yedirmeye çalıştığını, evcilik oyunlarının başladığını, oyuncak telefonuyla babasını aradığını  görebilirsiniz.

Cümlelerle Konuşma :

12 – 18 ay arasında kelimelerle kendini ifade ederken, 18 – 24 ay arasında ” oraya git ”gibi  bir iki kelimeli kısa cümleler kurabilir.

Arkadaşlarla Oyun :

Oyun günleri başlasın ! Henüz oyuncaklarını paylaşmaya hazır olmasa da , 2. yaşın sonlarında diğer çocuklarla birlikte olmak hoşuna gitmeye başlar.

  • PAYLAŞ :