Makaleler

BOĞMACA AŞINIZI OLARAK BEBEKLERİNİZİ BOĞMACADAN KORUYUNUZ

BOĞMACA AŞINIZI OLARAK BEBEKLERİNİZİ BOĞMACADAN KORUYUNUZ

Koza Stratejisi ile Boğmacadan Korunmak Mümkün mü ?

Bordetella pertussis ile meydana gelen ve bulaşıcılığı yüksek olan boğmaca, çocukluk çağı hastalığı olarak kabul edilmesine karşın tüm yaş gruplarını etkileyebilmektedir.

Her yıl dünyada 50 milyon boğmaca vakası görülmekte ve boğmacaya yakalanan her 100 bebekten 4’ü hayatını kaybetmektedir.

İki haftadan uzun süren öksürük şikayetiyle tanınan,hava yoluyla yayılan boğmaca, bebeklere yüzde 75 oranında anne, baba, kardeşler ve diğer kişilerden bulaşıyor.

Boğmaca aşısı doğumdan sonra 2., 4. ve 6. aylarda uygulanmaktadır. Ayrıca 18. ayda ve bizim ülkemiz de dahil olmak üzere bazı ülkelerde 4-6 yaş arasında pekiştirme dozu yapılmaktadır.

Ülkemizde yapılan epidemiyolojik araştırmalar, yüksek aşılanma oranına karşılık boğmacaya karşı  bağışıklığın yaşla birlikte azaldığını ve okul çocuklarında, ergenlerde ve yetişkinlerde boğmaca vakalarının azımsanmayacak ölçüde görüldüğünü ortaya koymaktadır .

Bebekleri korumak için bebekle teması olan anne-baba-kardeş, bakıcı ve sağlık çalışanlarının aşılanmasını öngören yaklaşıma ‘koza stratejisi’ denmektedir. Pek çok bilimsel kuruluş da bu yaklaşımı önermektedir. Özellikle bebek doğmadan önce bebekle temas edecek bireylere aşı yapılmasının daha da yararlı olacağı düşünülmektedir.

  • PAYLAŞ :