Makaleler

El - Ayak - Ağız Hastalığı ile İlgili Gerçekler

El - Ayak - Ağız Hastalığı ile İlgili Gerçekler

İlkbahar ve sonbaharda sıklıkla gördüğümüz el - ayak ve ağız hastalığı ile ilgili gerçekler : 

El - ayak - ağız hastalığı çok hoş olmadığı gibi çok ciddi de olmayan bir hastalıkdır. Coxsackie adında virüsler neden olmaktadır. 

Nasıl Bulaşır ? 

Hastalık herkese bulaşabilir, ancak 10 yaşın altındaki çocuklara kolaylıkla bulaşabilir. 

Çocuğunuz, viruse sahip olan bir arkadaşının eli ya da bir oyuncak, masa üstü ya da kapı tokmağı gibi virüsle temas halinde olan biriyle temasa geçerek hastalığa kolaylıkla yakalansbilir. Yaz ve sonbaharda kolayca yayılma eğilimi gösterir.

Belirtileri nelerdir? 

Erken belirtiler ateş ve boğaz ağrısını içerebilir (daha küçük çocuklarda ateş, yeme ve içme azalması). Ağrılı kabarcıklar, çocuğunuzun ağzında (genellikle ağzın arka kısmında) veya dilin üzerinde görünebilir. 
Dizler, dirsekler veya kalçalarda düz noktalar veya yaralar oluşabilir.
Ağız yaraları yutmaya zarar verebilir, bu yüzden çocuğunuzun yeterince su ve kalori aldığından emin olmalısınız. 

Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz çocuğunuzun semptomlarını sorar ve herhangi bir yara veya döküntüye bakar. Bu, fazladan test yapılmadan el-ayak ağzı hastalığı olup olmadığına karar vermek için genellikle yeterlidir. Ama emin olmak için boğaz kültürü veya dışkı veya kan örneği alabilir.

Nasıl Tedavi Edilir ? 
El-ayak ve ağız hastalığı 7 ila 10 gün sonra kendiliğinden iyileşir. Özel bir tedavisi veya aşısı yoktur. Semptomlarını şu şekilde hafifletebilirsiniz:

• İbuprofen veya parasetamol içeren şuruplar veya ağız spreyleri gibi reçetesiz ağrı kesiciler. Aspirin'i ağrı için kullanmayın - çocuklarda ciddi hastalıklara neden olabilir.

Bulaştırıcılık: 

İlk 7 gün en bulaşıcı olduğu dönemdir. Ancak virüs, semptomlar giderildikten günler ya da haftalarca vücudunda kalabilir ve tükürme ya da kaka ile yayılabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu ellerinizi iyice yıkamaktır. Bu sizin için de geçerlidir, bir bez değiştirdikten sonra veya burun akıntısını siliniz.

Çocuğunuz okula veya gündüz bakımına gitmeden önce ateşsiz ve semptomsuz olmalıdır.


  • PAYLAŞ :