Makaleler

MEVSİMSEL ALERJİ TETKİKLEYİCİLER NELER OLABİLİR ?

MEVSİMSEL ALERJİ TETKİKLEYİCİLER NELER OLABİLİR ?

MEVSİMSEL ALERJİ TETKİKLEYİCİLER NELER OLABİLİR ?

Çocuğunuzda ilkbahar veya sonbahar geldiğinde uzun süren soğuk algınlığı semptomları görüldüğünü  fark ettiyseniz, araştırılmasında fayda var. 

 Belirtiler bir veya iki haftadan uzun sürerse, bu semptomlar mevsimsel alerjiye bağlı  olabilir. 

Alerji semptomları, bağışıklık sistemimiz aşırı yüklendiğinde alevlenir ve ortamdaki alerjenlere tepki verir : Akıntılı ve kaşıntılı bir burun, kaşıntılı gözler ve çok hapşırma. 

Hangi alerjenlerin çocuğunuza sorun yaşadığını anlamak her zaman kolay değildir.


1. Mevsimsel Tetikleyiciler : 

Polen, mevsimsel alerjiler için ana tetikleyicidir. Ağaçlar, yabani otlar ve otlar hepsi küçük parçacıklardan oluşur. Rüzgar onları alır ve havada geçirir ve onları içine çekeriz.  En yaygın mevsimsel alerji kaynağı olan çim polenleri, ilkbahar sonlarından yaz başlarına kadar en aktif olanıdır.

2.  Çocuğunuzun yıl boyunca alerjisi varsa, tetikleyicileri muhtemelen iç mekanlarda bulunur:

 

·     Küf: Mantar mutfak, banyo ve bodrum gibi nemli yerlerde yaşayabilir.

·     Toz akarları: Bu minik yaratıklar yatak örtüleri, halılar ve diğer sıcak, nemli yerlerde, en temiz evlerde bile gelişirler.

·     Hayvan ile temas: Hayvanlardaki cilt pulları, tükürük ve idrar, evinizdeki tozla karışabilir ve alerjilere neden olabilir. Evinizin içinde kendi yolunu bulan hamamböceği gibi zararlı böceklerden kaynaklanan tortular ev tozunda çok yaygındır.

 

 Çocuğunuzun Doktorunu Ne Zaman Görmelisiniz

Kaynak ne olursa olsun, alerjileri ciddiye almak önemlidir. Devam eden belirtiler astım ya da sinüs ve kulak enfeksiyonları gibi diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Çocuğunuzun alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, uzun bir süre boyunca alerji semptomları olduğunu fark ettiyseniz veya çocuğunuz klasik  alerji ilaçlarından fayda görmüyorsa, çocuğunuzun doktorunu ziyaret edin.  Çocuğunuz, doğru tedavi ile  alerji mevsimi boyunca mutlu ve semptomsuz olabilir.

 

  • PAYLAŞ :