Makaleler

Vitaminler

Vitaminler

Çocuğuma Vitamin Vermem Doğru mu ?

Vitaminler, vücudun normal işlevlerini sürdürebilmesi için gereken, çoğunlukla vücutta üretilemeyen, bu nedenle dışardan alınması gereken maddelerdir.
Elbette, her yaş için vitamin gereklidir. Ancak, sorun bu vitaminin hangi kaynaklardan elde edileceğidir. Aslında vitaminler o kadar farklı gıdalarda bulunurlar ki, dengeli bir beslenme düzeniyle vitamin gereksinimini gıdalardan karşılayabiliriz. Ancak çocuklar söz konusu olduğunda, anne babaların çok iyi bildiği gibi, dengeli beslenme bazen pek kolay olmuyor.

Bazı çocuklar çok iştahsızdır, bazıları çok seçicidir, belli gıdaları ağızlarına koymazlar. Bir kısmı da kötü beslenme sonucunda yeterli büyümeyi gösteremeyip akranlarından geri kalırlar. Böyle çocuklar için, çocuk doktorunun önerisi doğrultusunda takviye vitamin şurup veya tabletleri kullanmak gerekli olabilir. Ancak, vitamin takviyelerinin de ilaç olduğunu, her ilaç gibi gelişigüzel kullanılmaması gerektiğini, aşırısının zararlı olacağını unutmamak gerekir. Özellikle yağda eriyen vitaminler ( A, D, E ve K vitaminleri ) ihtiyaçtan fazla alınırsa, vücutta depolanmakta ve sorunlara yol açmaktadırlar.
Sağlıklı büyüme ve gelişme için çocuğunuza ne gerekli? Tabii ki, dengeli bir beslenme ve bunun sonucunda alacağı vitamin ve mineraller. Ancak, onun gerekli miktarda vitamin alıp almadığı konusunda şüpheleriniz mi var? Bu endişeyi taşıyan anneler için vitamin içeren şurup ve haplar devreye giriyor. Beslenme yetersizliği sonucu büyüme ve gelişmenin gerilemesi, iştahsızlık, diş ve kemik gelişimi açısından vitamin ve mineraller büyük önem taşıyor.

Vitaminlere başlama zamanı :

6 aylıktan küçük emzirme dönemindeki bebekler, D vitamini dışındaki her türlü ihtiyacını anne sütünden karşılayabiliyor. Daha sonraki dönemde dengeli beslenme ile bu ihtiyacın karşılanamaması durumunda, çocuğa hekim önerisi doğrultusunda vitamin ve mineral desteği gerekiyor. Özellikle ergenlik döneminde büyümesi hızlanan, erişkinlerden daha fazla enerjiye ihtiyacı olan çocuğun, bu haplardan alması gerekiyor.

Vitamin haplarının faydalarıBu vitamin haplarında genellikle A, B, C ve D vitaminlerinin yanısıra kalsiyum, demir, magnezyum gibi mineraller de bulunuyor. Uzmanlar, düzenli beslenen bir çocuğun 5 yaşına gelene kadar sadece D vitamini, beslenme problemi olan çocukların ise multivitamin preparatlarını kullanmasını öneriyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık büyümenin hızlı ve beslenme problemlerinin yoğun olduğu çocukluk döneminde önemli bir sorun. Eksiklik erken tanınıp yerine konulmazsa öğrenme yeteneğinde azalma ve okul performansında düşmeye neden olabiliyor. Çocukluk döneminde vitaminler ile demir ve kalsiyum gibi minerallerin fiziksel ve zihinsel sağlık açısından önemi büyük.

Nasıl seçim yapmalı?

Bebeklere ve çocuklara yönelik multivitaminleri, doktorunuza danışarak seçmelisiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar şunlar:
* A, B6, B12, C, D ve E vitaminleri, folik asit, demir, iyot, kalsiyum, beta – karoten, fosfor ve magnezyum içeren multivitaminleri tercih edin.
* Belirtilenden daha fazla vitamin hapı vermeyin. Özellikle A, D, E ve K gibi yağda eriyen ve fazlası vücutta depolanan vitaminler için bu durum daha büyük önem kazanıyor.
* Seçim yaparken hapların doğal ya da sensetik olup olmadığını kontrol edin.

Haplar güvenli mi?

Günde 1 taneden fazla alınmadığı takdirde, vitaminlerin herhangi bir zararı yok. Ancak, fazlasının zararlı olduğunu unutmayın. Özellikle vücutta depo edilebilen vitaminlerin( A;D;E;K ) fazlasının, sağlık açısından yarar değil, zarar getirdiğini bilmelisiniz.

Ayrıca, lezzetli ve şekere benzeyen bu hapları, çocuklardan uzak tutmak için, onların erişemeyeceği yerlere koymayı sakın unutmayın!

Dr. Pınar Berik Keskin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

  • PAYLAŞ :